5 sprawdzonych sposobów na wrastające włoski.

Uporczywie wrastające włoski.

Najczęstszą przyczyną wrastających włosków jest brak możliwości przebicia się włoska przez powierzchnię naskórka. Powodów wrastania włosków może być wiele. Najczęściej problem dotyczy osób, które depilują się za pomocą sposobów mechanicznych, czyli pozbywanie się nadmiernego owłosienia wraz z cebulkami. Do takich sposobów należą między innymi depilacja gorącym woskiem i pastą cukrową, lub depilatorem. Stosunkowo rzadziej ten problem dotyka osób korzystających z depilacji maszynkami jedno- i wielorazowymi.
W przypadku usuwania owłosienia wraz z cebulką włosową odrastające włoski są dużo słabsze i w przypadku posiadania odrobinę grubszego naskórka, mają problem z przebiciem się przez jego warstwę, co finalnie prowadzi do wrastania ich w przeciwną stronę, w głąb naskórka. Bardzo częstym zjawiskiem dotyczącym procesu wrastania włosków jest zapalenie mieszków włosowych, kiedy poprzez ujście gruczołów łojowych, lub sam mieszek włosowy w głąb naskórka przedostają się bakterie gronkowca. Na powierzchni skóry pojawiają się wówczas zaczerwienione, bolesne zmiany wymagające ingerencji dermatologa, lub kosmetologa.

5 sprawdzonych sposobów na wrastające włoski.

Sposób pierwszy – Regularne złuszczanie naskórka.

Najlepszym sposobem na zapobieganie wrastaniu włosków po depilacji jest regularne wykonywanie peelingu mechanicznego. Najlepszym i najtańszym sposobem jest przygotowywanie domowego peelingu kawowego, na bazie fusów z parzonej kawy i odrobiny oliwy, lub oleju na przykład migdałowego. Przygotowany peeling należy przygotowywać na bieżąco, ponieważ ze względu na brak konserwantów może ulec szybkiemu zepsuciu.
Peeling kawowy jest najbardziej efektywny przy wykonywaniu masażu na sucho, działa bardzo pobudzająco, złuszczająco, a także, dodatkowo dzięki zawartości kofeiny niweluje cellulit, ujędrnia i rozgrzewa skórę.

Sposób drugi – Intensywne nawilżanie naskórka.

Po wykonanym peelingu skórę należy spłukać i intensywnie nawilżyć. Kiedy martwa warstwa naskórka zostanie złuszczona, solidne nawilżenie pozwoli na swobodny wzrost włosków i ułatwi ich przebicie przez skórę. Balsamy o dobrym składzie, zawierające naturalne oleje i składniki odżywcze to podstawa. Tobie pozostaje tylko konsekwentne pielęgnowanie swojej skóry. Skóra utrzymywana w optymalnym poziomie nawilżenia dużo szybciej się regeneruje, nie ulega przesuszeniu i utracie jędrności.

Sposób trzeci – Umiarkowana ekspozycja na słońce.

Skóra regularnie, ale rozsądnie eksponowana na działanie promieni słonecznych wykazuje dużo silniejszą regenerację i rzadziej dotyka ją problem wrastających włosów. W sezonie letnim warto korzystać z dobrodziejstw promieni słońca, oczywiście przy odpowiedniej ochronie i stosowaniu filtrów SPF, które zapobiegają wchłanianiu się szkodliwych promieni UVA i UVB. Dodatkowo dostarczana przy okazji opalania witamina D3 wspomaga procesy regeneracji skóry i inne ważne procesy życiowe. Dzienne pół godziny spaceru w letni, słoneczny dzień dostarcza taką samą zawartość witaminy D3 jak spożycie na raz około pięciu tabletek.

Sposób czwarty – Depilacja laserowa

Sposobem, który pozwoli na ostateczne i definitywne rozwiązanie problemu wrastających włosków, jest zastosowanie depilacji laserowej. Kilka zabiegów w określonym odstępie czasu pozwoli na pozbycie się owłosienia na ciele, a co za tym idzie, problem wrastających włosków przestaje istnieć. Jest to zabieg dużo bardziej kosztowny i bolesny, jednak biorąc pod uwagę uciążliwość problemu, zwłaszcza wśród osób o gęstym owłosieniu, często jest to jedyne rozwiązanie przynoszące upragniony rezultat.

Sposób piąty – Kremy i maści na wrastające włoski

W przypadku silnych stanów zapalnych mieszków włosowych warto zastosować maść ichtiolową, która zadziała antybakteryjnie i wspomoże skórę w pozbyciu się uporczywego włoska, wraz z sebum i powstałymi w głąb skóry zanieczyszczeniami. W aptece możemy również zakupić specjalne maści i kremy zapobiegające wrastaniu włosków. Najbardziej popularne są sztyfty do stosowania miejscowego o dużej zawartości kwasu salicylowego, który złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, umożliwiając usunięcie wrastającego włoska.

Walka z problemem wrastających włosków może być walką łatwą, lub mozolną i ciężką. Wszystko zależy od aktualnego stanu skóry i zaawansowania problemu. Jeżeli zastosowałaś każdy z wymienionych sposobów i nie przyniósł on oczekiwanego rezultatu, a problem nadal istnieje i jest dla Ciebie bardzo uciążliwy, warto udać się do doświadczonego dermatologa, który z pewnością udzieli pomocy w pozbyciu się dolegliwości.