Brzozowy preparat na ropny trądzik DIY

Trądzik to nie tylko kłopot z cerą, który dotyka jedynie osoby w wieku dojrzewania, coraz częściej dotyka także osoby dorosłe, które sądziły, że szansę na takie problemy mają już za sobą. Oczywiście nie pozostawia się tego bez odpowiedniego działania, bowiem marzeniem jest gładka i promienna skóra. Czy jednak używanie preparatów wystarczy? Nie, jeśli chodzi o trądzik ropny – tutaj winno się podjąć działania farmakologiczne. Można także samemu do leczenia dodać coś od siebie i spróbować stworzyć domowy środek, na przykład z brzozy, który wesprze skórę w walce.

Co to jest trądzik ropny?

Trądzik ropny, zwany również ropowiczym, to ciężka postać trądziku pospolitego. Charakteryzuje się występowaniem torbieli ropnych. Zmiany chorobowe są bardzo rozległe, mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Bardzo często pozostawiają po sobie blizny. Choć pojawiają się i u kobiet, i u mężczyzn, to panowie są częściej narażeni na tę odmianę trądziku.

Ropne wypryski najczęściej ulokowane są na twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Osoby, które się z nimi borykają, często tracą z powodu ich występowania pewność siebie.

Domowe sposoby na walkę z trądzikiem pomagają w złagodzeniu jego objawy, przyspieszeniu regeneracji cery i jej ochronie przed działaniem szkodliwych czynników. Wśród produktów, które można wykorzystać przy tworzeniu domowych preparatów do walki z trądzikiem, jest między innymi brzoza.

Właściwości brzozy

To charakterystyczne drzewo o białej korze ma wiele właściwości. Wykorzystać z niej można właśnie korę czy liście. Z kory produkowany jest – podczas suchej destylacji – dziegieć brzozowy, który także stosowany jest w kosmetyce.

Kora brzozy – z jej zewnętrznej części wyizolowane są cenne związki w postaci ekstraktu: betulina i kwas betulinowy. Betulina to silny antyoksydant, który chroni przed wolnymi rodnikami i czynnikami nowotworowymi. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Preparaty z niej stosowane są do cery delikatnej, wrażliwej, ponieważ nie wykazuje działania toksycznego nawet w dużym stężeniu.

Liście brzozy zawierają wiele substancji aktywnych, takich jak na przykład garbniki, flawonoidy, trójterpeny, olejki eteryczne, kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Napary z liści wskazane są przy chorobach nerek. Liście brzozy działają bowiem moczopędnie, a poza tym wykazują właściwości przeciwreumatyczne, napotne, wspomagające przemianę materii, oczyszczają z toksyn. W kosmetyce są wykorzystywane do pielęgnacji włosów oraz cery.

Dziegieć brzozowy powstaje z zewnętrznej kory brzozy. Jest to ciemnobrązowa, lepka i oleista ciecz charakteryzujące się nieprzyjemnym zapachem. Stosuje się go przy pielęgnacji cery trądzikowej – także ropnej – przetłuszczającej się, bowiem reguluje wydzielanie sebum, wykazuje także działanie przeciwzapalne. Pomaga także w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łupieżu, łuszczycy, świerzbu, grzybicy skóry, oparzeniach, odmrożeniach czy też alergii. Łagodzi, oczyszcza, ma właściwości antyseptyczne, regenerujące, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze.
Stosując go, należy rozcieńczyć na przykład w oleju roślinnym lub miodzie. Nie można używać na otwarte rany i nie dłużej niż 3-6 tygodni. Może uczulać.

Pomoc przy trądziku

Jak wykazano to powyżej, brzoza okazuje się być naprawdę cennym drzewem dla osób toczących walkę z trądzikiem. Pomoże w jego leczeniu, liczne preparaty można znaleźć w aptekach, ale można również przygotować taki preparat we własnym zakresie, bowiem nie jest to trudne.

Tonik z brzozy dla rozjaśnienia skóry

Przygotowanie

Potrzebne są świeże liście brzozy – 2 łyżki – ocet jabłkowy i woda. Liście zalać octem jabłkowym tak, by je przykryć. Pozostawić w zamkniętym opakowaniu, na przykład szklanej buteleczce lub pojemniku, codziennie wstrząsnąć. Przechowywać przez kilka tygodni – trzy wydają się w porządku – po czym odcedzić. Dodać wodę. Proporcja, jaką należy zachować, to 1/3 buteleczki lub pojemnika powinien stanowić ocet po brzozie, a 2/3 to woda.

Napar z brzozy do walki wewnętrznej

Przygotowanie

W równych częściach wymieszać liście brzozy, kwiaty rumianku i jasnoty białej, liść orzecha włoskiego, pokrzywy, fiołka trójbarwnego, nasiona kozieradki, korzenie łopianu, mniszka lekarskiego (do zakupienia w sklepach zielarsko-medycznych).
Jedną łyżkę mieszanki należy zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na trzy godziny. Pić po pół szklanki dwa razy dziennie.