Czy włosy lubią browar, czyli płukanka piwna

Wśród wielu naturalnych substancji, które doskonale wpływają na kondycję włosów, często wymienia się drożdże piwne. Ich wpływ na włosy jest niezwykły, same efekty wyjątkowo szybkie i widoczne. W jaki sposób używać drożdży piwnych? Oto krótki poradnik dla wszystkich włosomaniaczek!

Wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów może mieć wiele różnych przyczyn. Najczęściej osłabienie i pogorszenie kondycji włosów wynika z prowadzenia złego stylu życia – nieodpowiedniej diety, niewystarczającego nawodnienia organizmu lub nadmiernego stosowania substancji, które mogą prowadzić do wypłukiwania witamin i minerałów z organizmu – alkoholu, papierosów, kawy, a nawet dużej ilości czarnej herbaty.

Inną przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być różnego rodzaju schorzenia. Zwiększone wypadanie zaobserwować można u osób, które borykają się z problemami hormonalnymi (np. niedoczynnością tarczycy), chorobami autoimmunologicznymi (PCOS, hashimoto), cukrzycą oraz schorzeniami układu pokarmowego, które prowadzą do zaburzenia wchłaniania witamin i minerałów.

Ostatnią najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest zbyt częste lub niewłaściwe przeprowadzanie zabiegów stylizacyjnych. Częste używanie suszarki, lokówki lub prostownicy wysusza włosy i sprawia, że są one bardziej podatne na ukruszenia i złamania, które sprawiają, że włosy stają się wizualnie rzadsze i pozbawione objętości. Wypadaniu sprzyjają również niewłaściwie przeprowadzone farbowanie, rozjaśnianie lub trwała ondulacja. Należy zachować ostrożność przy używaniu wszelkich środków do stylizacji włosów (pianek, lakierów, żeli i lotionów), które obciążają włosy i mogą powodować ich nadmierną utratę.

Jak dbać o włosy?

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o kondycję włosów zacznij od zmiany swojej diety i wprowadź do niej dużą ilość warzyw i owoców. Możesz także dodatkowo zdecydować się na suplementy diety, a także regularne spożywanie naparów z niektórych ziół, które wspomagają kondycję włosów od wewnątrz (np. pokrzywy i szałwii). Regularnie korzystaj z delikatnych wcierek i ziołowych płukanek do włosów, przynajmniej raz w tygodniu dokładnie rozprowadzaj ulubiony olejek po całej długości włosów i skórze głowy. Zrezygnuj z inwazyjnych i niebezpiecznych dla włosów zabiegów stylizacyjnych oraz staraj się używać delikatnych produktów kosmetycznych o najbardziej naturalnym składzie.

Płukanka piwna – jak i dlaczego ją stosować?

Drożdże piwne to świetne źródło witamin, w szczególności witamin z grupy B, które mają ogromny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. W drożdżach zawarta jest także cała gama pierwiastków mineralnych, wśród których najważniejszymi są cynk, żelazo, magnez i fosfor. Choć drożdże można spożywać w formie napoju i tabletek, doskonałe efekty zagwarantuje także regularne korzystanie z płukanki piwnej.

Piwna płukanka świetnie nadaje się do włosów suchych, osłabionych i skłonnych do wypadania. Aby ją wykonać należy odgazować dobrej jakości piwo (pamiętaj, by znaleźć produkt pszeniczny, o dużej zawartości drożdży, który jest dosyć mętny i najlepiej wykonany w lokalnym browarze) bez cukru i naturalnych lub sztucznych dodatków smakowych. Piwem należy płukać umyte i dobrze nawilżone włosy, można również rozcieńczyć napój z wodą, co polecane jest szczególnie w przypadku włosów bardzo porowatych i suchych. Aby pozbyć się specyficznego zapachu można dodatkowo po zastosowaniu płukanki nałożyć lekką odżywkę w sprayu lub zastosować odżywczą maskę do spłukiwania.

Na skórę głowy możemy także stosować specjalną pastę wykonaną ze świeżych drożdży. Należy rozpuścić je w małej ilości wody, dzięki czemu powstanie gęsta, papkowata substancja, którą należy dokładnie wetrzeć w skórę głowy. Dla najlepszego efektu pastę aplikuje się na około 10 minut, po których należy bardzo dokładnie umyć włosy i zmyć resztki substancji ze skóry. Do wcierki można dodać również pokruszone, wcześniej zalane wrzątkiem zioła (np. łopian, pokrzywę, skrzyp polny czy rumianek), sok z czarnej rzepy lub ulubione olejki.