Jak uratować zniszczone paznokcie w miesiąc?

Wizytówką każdej kobiety są niewątpliwie dłonie. Zadbane paznokcie od wieków utożsamiane są z wysokim statusem społecznym. Biorąc jednak pod uwagę obecny tryb życia i stres, dbanie o płytkę paznokci może nie być takie proste. Czynników, przez które nasze paznokcie się niszczą jest bardzo wiele.

Nieodpowiednia dieta, zbyt częste malowanie, praca fizyczna, a nawet temperatura mają w tym swój udział. Częstym problemem zniszczonych paznokci jest również ich obgryzanie, a także nieumiejętne nakładanie hybryd.

Jak dbać o paznokcie?

Zrównoważona dieta

Zniszczone paznokcie mogą mieć swoje podłoże w niedoborze witamin. Głównym budulcem paznokci jest białko i o tym warto pamiętać jeżeli zależy nam na pięknych paznokciach. W momencie kiedy go zabraknie płytka paznokcia osłabnie i stanie się bardziej łamliwa. Istotne są również kwasy tłuszczowe takie jak omega-3, omega-6 i omega-9. Przy zniszczonej płytce powinno się również pamiętać o suplementacji takich witamin jak A, C, D i E. Ogromne znaczenie mają tutaj również krzem oraz wapń.

Nie tylko w czasie kuracji warto pamiętać o zbilansowanej diecie ale również po jej zakończeniu. Odpowiednie produkty pomogą nam utrzymać w dobrej kondycji nie tylko paznokcie, ale również włosy i skórę. Warto sięgać po takie produkty jak awokado, pomidory, szpinak, sałata, tran, płatki owsiane, orzechy czy sery.

Problemy z paznokciami mogą również wynikać z zaburzeń hormonalnych, dlatego warto sprawdzić czy to nie jest przyczyną.

Pierwszy krok

Zanim zacznie się jakąkolwiek kurację paznokci od zewnątrz najpierw trzeba w całości usunąć stary manicure i dobrze oczyścić płytkę. W tym celu najlepiej użyć zmywacz do paznokci bez acetonu, gdyż te zmywacze które zawierają aceton dodatkowo przesuszają. W trakcie kuracji nie wolno też malować paznokci kolorowymi lakierami. Jeśli zależy nam na szybkiej poprawie kondycji to przez okres kuracji powinny być one krótkie.

Zmiana nawyków

Zmywacz zawierający aceton trzeba odłożyć na bok i zaopatrzyć się w taki który go nie zawiera a dodatkowo ma w składzie witaminy i substancje nawilżające. Kolejny produkt, który powinien się znaleźć w naszej szafce to rękawiczki. Jeśli często myjemy ręce, zmywamy naczynia, myjemy okna, powinniśmy to robić w rękawiczkach, które uchronią nasze dłonie i paznokcie przed nadmiernym wysuszeniem. Nie wolno zapominać o skórkach, które również trzeba nawilżać. Najlepiej sprawdzi się tutaj oliwka lub olej kokosowy.

Przestań obgryzać paznokcie. Okropny nawyk, którego ciężko się pozbyć. Ludzie dość często robią to z nerwów, w stresie. W takich sytuacjach lepiej wziąć do ręki np. piłeczkę antystresową i poprzez ściskanie jej pozbyć się nagromadzonych emocji.

Zewnętrzna regeneracja

Odżywka

Najlepszym sposobem na odbudowę płytki paznokcia jest stosowanie odżywki do paznokci. Na rynku jest dostępnych wiele odżywek ale zanim sięgniemy po którąś z nich warto najpierw sprawdzić jej skład. Dobra odżywka powinna zawierać przede wszystkim składniki utwardzające. Wśród najlepszych produktów wymienia się odżywkę Eveline 8w1. Jednak każdy człowiek, każdy organizm jest inny i coś co pomoże jednej osobie niekoniecznie pomoże też innej. Dlatego warto samemu spróbować i ocenić. O czym warto pamiętać? Przed nałożeniem odżywki trzeba dokładnie oczyścić płytkę a skórki zabezpieczyć oliwką lub kremem do rąk.

Taką odżywkę do paznokci możemy też zrobić sami. Idealnie sprawdzi się tutaj olejek rycynowy. Jak go zrobić? Wystarczy wymieszać 10 mililitrów olejku z 3 łyżkami oliwy z oliwek oraz soku z cytryny a później nałożyć na paznokcie za pomocą wacika i poczekać do wchłonięcia.

Kąpiel

Żelatyna zawiera biotynę i sole mineralne, które mają bardzo dobry wpływ na nasze paznokcie. Taka kąpiel świetnie sprawdzi się u osób z problemem łamliwych i kruchych paznokci. Wykonanie: 2-3 łyżki żelatyny rozpuścić w wrzątku. Chwilę trzeba odczekać, żeby mikstura odrobinę ostygła. W innym razie poparzymy sobie dłonie. Taka kąpiel powinna trwać około 3 minuty i być powtarzana systematycznie 3 razy w tygodniu.

Zabiegi

Dla zniszczonych paznokci zaleca się również zabieg manicure japoński. Polega on na energicznym wmasowywaniu pasty witaminowej w płytkę paznokcia. Następnie nanosi się puder, który ochrania zawarte w paście składniki aktywne – witaminy A, E, H, keratynę, krzemionkę i pyłek pszczeli. Paznokcie po zabiegu mają połysk różowej perły. Efekt utrzymuje się około 2 tygodnie. Oczywiście w tym czasie nie należy malować paznokci kolorowymi lakierami.

Podsumowanie

Tylko systematyczna pielęgnacja i odpowiednia dieta mogą sprawić, że nasze paznokcie będą zdrowe i mocne.