Jak zrobić olej z dziurawca w prosty sposób krok po kroku?

Dobroczynne właściwości dziurawca są znane od wieków. Roślina ta ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w kosmetyce, jak i naturalnych metodach leczniczych. Olej z dziurawca, czyli macerat dziurawcowy powstaje na bazie oleju. Olej z dziurawca doskonale wspomaga proces regeneracji skóry po niedużych oparzeniach. Jest też niezastąpiony w leczeniu żylaków, bolących stawów czy artretyzmu. Dziurawiec wykazuje właściwości przeciwzapalne i łagodzące obrzęki. Można go stosować również na włosy lub zastąpić nim balsam do ciała. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak zrobić olej z dziurawca w prosty sposób – krok po kroku!

Robimy olej z dziurawca – jak zbierać kwiaty dziurawca?

Zanim przystąpisz do pracy, musisz wiedzieć, że olej z dziurawca powinien finalnie przybrać odcień rubinowoczerwony, ciemnoczerwony lub żółtoczerwony. Ciecz przygotowana w formie oleju jest soczyście oleista, niezwykle aromatyczna i przezroczysta, bez widocznych zmętnień. Aby uzyskać taki efekt musisz przygotować następujące składniki:

 1. Zbierz kwiaty wraz z kilkucentymetrowym pędem. Zbiory będą udane, ale pamiętaj, że rośliny powinny być zbierane w szczytowym okresie kwitnienia w suchy i najlepiej słoneczny dzień. Jeśli chcesz możesz zbierać całe ziele, jednak miej na uwadze, że olej będzie nieco bardziej mętny.
 2. Oliwa z oliwek wysokiej jakości. Olej słonecznikowy też jest dobry, jednak dla skóry ( gdy będziesz wykorzystywał olej z dziurawca do masażu lub na włosy ) lepsza jest oliwa z oliwek.
 3. Czysty i sterylny słoik z pokrywką.

Jeśli chcesz możesz też użyć odrobiny spirytusu do skropienia roślin. Dzięki temu zabijesz ewentualne bakterie, czy wirusy bytujące na polnych czy ogrodowych ziołach. Po zebraniu kwiatów nie musisz ich suszyć. Powinieneś natomiast rozłożyć wszystkie rośliny na czystym bawełnianym materiale, może być to stare prześcieradło lub kuchenne ściereczki. Następnie przejrzyj dokładnie swoje zbiory. Usuń wszelkie owady i zanieczyszczenia. Pozostaw dziurawiec do przeschnięcia przez około godzinę czasu, nie więcej ( dlatego tak istotne jest, aby zbierać kwiaty w suchy i słoneczny dzień, najlepiej, gdy taka pogoda utrzymuje się kilka dni z rzędu przed samymi zbiorami ).

Sposób przygotowania – prosty przepis na dobroczynny olej z dziurawca:

 1. Kiedy dziurawiec odpowiednio wyschnie, przygotuj czysty, najlepiej sterylny lub wyparzony słoik.
 2. Umieść na dnie słoika ziele dziurawca i delikatnie ugniataj go w dno słoika, tak aby nie zajmował dużo miejsca. Możesz rośliny opryskać kilkoma kroplami spirytusu, w celu dezynfekcji.
 3. Zalej dziurawiec oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. Oliwa musi całkowicie zakryć zioła. Aby przyspieszyć macerację, możesz zalać zioła dziurawca gorącym olejem.
 4. Zakręć słoik szczelną pokrywką.
 5. Przygotuj etykietę, na której umieścisz takie informacje, jak data przygotowania maceratu, lub data zbiorów ziela dziurawca.
 6. Naklej etykietę na słoik i odstaw miksturę na około 3 tygodnie w ciepłe miejsce.
 7. Od czasu do czasu mieszaj macerat, aby wymieszać płyn i zapobiec osadzaniu się mętnego osadu.
 8. Jeśli zauważysz, że po pewnym czasie, misktura przybiera czerwoną lub czerwonożółtą barwę, to znaczy, że Twój olej z dziurawca za chwilę będzie gotowy.
 9. Po około trzech tygodniach czas na odciśnięcie kwiatów. W tym celu przygotuj sitko o drobnych oczkach, podstaw pod spód naczynie i wylej na nie zawartość słoika, a pozostałe kwiaty dziurawca wyciśnij starannie olej.

Tak powstały olej z dziurawca możesz przechowywać zarówno w lodówce, jak i w dosyć chłodnym, zacienionym miejscu, na przykład w kuchennej szafce, z dala od kuchenki lub w spiżarni. Olej z tego ziela należy wykorzystać mniej więcej w przeciągu dwóch miesięcy. Nie warto robić oleju na zapas, ponieważ niestety istnieje duża szansa, że nie zdążysz go w całości wykorzystać. Olej z rośliny dziurawca możesz wytwarzać także poza sezonem kwitnienia.

W tym celu musisz wysuszyć dokładnie zioła i zamknąć je w czystych słoiczkach. Aby zapewnić suchym ziołom dostęp do powietrza i tym samym zapobiec pleśnieniu, powinieneś zrobić niewielkie otwory w nakrętkach słoików. Tutaj również trzeba być ostrożnym – zbyt duża ilość powietrza powoduje, że zioła tracą swój niezwykły aromat. Susz z dziurawca można przechowywać także w dużych papierowych kopertach lub tekturowych pudełkach.
Olej z dziurawca jest doskonałą miksturą, ale nie wszyscy mogą go używać. Ziele dziurawca może być niebezpieczne dla osób, które stale wystawiają się na ekspozycję słoneczną lub dla kobiet w ciąży.