Kręcimy krem lawendowy – domowy krem do cery mieszanej ze skłonnościami do trądziku

Własnoręcznie zrobiony krem posiada wiele zalet i zdecydowanie przewyższa te ze sklepowej półki. Oczywiście, ekskluzywny krem może mieć zbawienny wpływ na cerę, jednak to domowe preparaty DIY są bliższe naturze i tym samym lepiej wpływają na kondycję naszej skóry. Kremy z drogerii zawierają substancje takie jak:

  • ciekła parafina ( Paraffinum Liquidum ), czyli typowy zapychacz, który nie służy naszej cerze, dodatkowo powoduje powstawanie zaskórników
  • substancje alergizujące: perfumy, alkohol, barwniki, konserwanty

Domowy krem lawendowy przygotujesz ze składników ogólnodostępnych w aptekach – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Samodzielne zrobienie kremu nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Każdy może go zrobić. Korzyść z własnoręcznie przygotowanego kremu ma duże znaczenie – wiesz, co nakładasz na skórę i masz pewność, że troszczysz się o nią najlepiej jak potrafisz. Przeczytaj poniższy przepis i zrób krem lawendowy do cery mieszanej ze skłonnościami do trądziku!

Zrób krem lawendowy krok po kroku:

Zanim przystąpisz do robienia kremu, pamiętaj, że do jego produkcji nie jest potrzebny żaden emulgator. Składnik ten jest odpowiedzialny za połączenie oleju z wodą, a w naturalnym procesie produkcji, emulgator zastąp włóknami pomarańczy, które obniżają powierzchniowe olejów i pozwalają na wytworzenie emulsji. Do wykonania kremu lawendowego potrzebne będą Ci dwa nieduże naczynia. Najlepsze będą szklane kubeczki o przezroczystych ściankach i grubym dnie. Kiedy masz już przygotowane naczynia, postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Do pierwszego naczynia wlej witaminę E ( 0,15 gram ), dodaj niezmydlaną frakcję oleju sojowego ( 0,9 g ) i włókna pomarańczy ( 0,15 g ). Przy pomocy drewnianej szpatułki wymieszaj starannie składniki. Czynność ta nie powinna trwać więcej niż kilka minut, ( maksymalnie 10-15 ).
  2. W drugim naczyniu umieść glicerynę ( 0,3 g ), witaminę B3 ( 0,4 g ) i witaminę B5 ( 0,5 g ) oraz wyciąg z lawendy ( od 0,2 g do 0,4 g ) oraz jeśli chcesz hydrolizowane proteiny owsa ( proteiny owsa są doskonałe do cery mieszanej ze skłonnością do trądziku – nie więcej niż 0,2 g ). Całość również wymieszaj bardzo dokładnie, podobnie jak w naczyniu numer 1.
  3. Weź słoiczek, w którym będziesz przechowywać krem i przelej do niego kolejno zawartość z pierwszego naczynia oraz z naczynia numer dwa.
  4. Przy pomocy drewnianej szpatułki mieszaj zawartość słoiczka, aż wszystkie składniki się połączą.
  5. W kropelce wody rozpuść dosłownie ziarenko gumy ksantanowej, która zagęści krem, co będzie szczególnie widoczne na drugi dzień po wykonaniu.
  6. Na koniec dodaj kwas mlekowy ( 0,2 g ), który ureguluje ph kremu lawendowego. Dodaj także niewielką ilość olejku eterycznego z lawendy.

Jak przechowywać lawendowy krem do cery mieszanej i dodatkowe informacje:

Domowy krem lawendowy nie ma w swoim składzie żadnych konserwantów. Z racji tego, nadaje się on do użytku znacznie krócej niż typowy, tradycyjny krem drogeryjny. Pamiętaj, aby słoiczek z domowym kremem DIY z lawendy był dokładnie opisany. Najważniejsza jest data, kiedy powstał, bowiem po około 10-14 dniach od momentu jego wykonania, zachodzą pomiędzy poszczególnymi składnikami nieodwracalne procesy chemiczne. Uniemożliwiają one dalsze użytkowanie i po tym czasie domowy krem może podrażnić mocno skórę. Własnoręcznie zrobiony krem przechowuj w lodówce, w bardzo szczelnie zamkniętym opakowaniu.

 

Dostęp do powietrza przyspiesza psucie kosmetyku, podobnie jak wysoka temperatura. Jeżeli chcesz zabrać swój domowy krem DIY na biwak, na wakacje lub w inne miejsce, gdzie nie będziesz miała dostępu do lodówki, miej na uwadze, że czas przydatności do użytku skraca się wówczas do minimum. W wysokiej temperaturze, około 25-30 stopni Celsjusza, krem może być niezdatny do użytku już po dwóch, trzech dniach, często nawet po kilku godzinach w cieple, zważy się i będzie nadawał się do kosza. Wskazane powyżej proporcje są wystarczające na jeden słoiczek, którego zawartość zostanie w miarę szybko zużyta. Jeśli nie planujesz podarować kremu, jako oryginalnego prezentu dla bliskiej osoby lub przyjaciółki, nie ma sensu, aby robić go w większych ilościach niż są wskazane w przepisie. Nie da się zrobić kremu bez konserwantów na zaś, ale taka jest cena korzystania z naturalnych i bezpiecznych składników. Domowy krem z lawendy jest doskonały również dla nastolatków, którzy z racji burzy hormonalnej mają tendencję do przetłuszczającej się skóry. Kosmetyk ten może być stosowany też przez mężczyzn i jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.