Lawenda – garść pachnących pomysłów dla zdrowia i urody

Otwórz swoją szafkę kosmetyczną, a prawdopodobnie znajdziesz w swoim arsenale przynajmniej jeden produkt z lawendą. W ostatnich latach ta przyjemnie pachnąca roślina stała się najnowszym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, olejków do ciała, a nawet specjalistycznej żywności… i nie bez powodu! Oprócz kojących właściwości aromaterapeutycznych, ostatnie badania sugerują, że może on również oczyszczać i uspokajać skórę.

Do oczyszczenia skóry

Nowe badania sugerują, że lawenda może być używana jako środek przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy. Badania wykazały, że chociaż może nie być najsilniejszym składnikiem przeciwbakteryjnym, ma pewną skuteczność, więc najlepiej może być stosowany jako dodatkowy element pomocniczy, poprawiający zapach produktu, a także zwiększający jego moc oczyszczającą.

Toksyny środowiskowe i codzienny stres mogą obciążać skórę, nadając jej szorstki i zapalny wygląd. Lawenda może pomóc w walce z oboma winowajcami jednym lub dwoma ciosami. Zawiera silne przeciwutleniacze, które zapobiegają i przeciwdziałają drażniącym działaniom zanieczyszczeń na skórę. Ponadto badania wykazały, że zwiększony stres powoduje szorstkość skóry, więc lawenda może poprawić stan skóry, działając jako środek uspokajający psychicznie. Wypróbuj żel pod prysznic z lawendą, aby uspokoić i nerwy, i skórę.

Dla relaksu i na lepszy sen

Sławę lawendy daje naprawdę jej uspokajające działanie aromaterapeutyczne, dlatego jest tak często stosowana w olejkach do masażu i produktach do ciała. Jasne, ładnie pachnie, ale za tym ulubionym spa kryje się prawdziwa nauka. Zapach lawendy wzmaga fale alfa w obszarze mózgu odpowiedzialnym za relaksację. W rzeczywistości istnieją nawet dowody na to, że może złagodzić ból mięśni. Aby uzyskać efekt na całym ciele, nałóż olejek lawendowy po kąpieli lub wlej kilka kropli do kąpieli z bąbelkami. Aby złagodzić niepokój, wypróbuj w swojej sypialni lub biurze zapach olejku lawendowego.

Lawenda nie tylko łagodzi napięcie podczas czuwania, ale może również pomóc Ci usnąć. Według dr Hirscha, zapach może pomóc skrócić czas zasypiania i jeszcze szybciej ułatwić głęboki sen REM. Kiedy śpisz, Twoja skóra regeneruje się i odnawia, więc im więcej śpisz, tym lepiej Twoja skóra regeneruje się po uszkodzeniach wyrządzonych poprzedniego dnia. Spryskaj poszewkę produktem do aromaterapii lub nanieś odrobinę olejku lawendowego na nadgarstki i skronie.

Chociaż z pewnością nie jest to eliksir miłosny hokus-pokus, zapach lawendy (w połączeniu ze słodko-pikantnym zapachem ciasta dyniowego) może w rzeczywistości zwiększyć podniecenie u partnera. Jeśli szukasz zapachu, który przywodzi na myśl uciechy cielesne, rozważ zastosowanie kremu o zapachu lawendy i wanilii.

Inne zalety i korzyści ze stosowania lawendy

Uważa się, że olejek lawendowy ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, co może pomóc w leczeniu drobnych oparzeń i ukąszeń owadów. Badania sugerują, że może być przydatny w leczeniu lęku, bezsenności, depresji i niepokoju.

Niektóre badania sugerują, że spożywanie lawendy jako herbaty może pomóc w problemach trawiennych, takich jak wymioty, nudności, gazy jelitowe, rozstrój żołądka i obrzęk brzucha. Oprócz pomocy przy problemach trawiennych, lawenda jest używana do łagodzenia bólu głowy, skręcenia, bólu zębów i owrzodzeń. Może być również stosowany w celu zapobiegania wypadaniu włosów.. Badanie opublikowane w Journal of Medical Microbiology wykazało, że olejek lawendowy może być skuteczny w zwalczaniu zakażeń opornych na leki przeciwgrzybicze. Naukowcy odkryli, że olej był śmiertelny dla szeregu szczepów, które mogą powodować choroby skóry.
W badaniu olejki eteryczne destylowane z rodzaju Lavandula rośliny lawendy wydawały się działać niszcząc błony komórek grzybów.

Ból po usunięciu migdałków u dzieci

Wykazano, że olejek lawendowy zmniejsza ilość leków przeciwbólowych wymaganych po usunięciu migdałków. Zespół naukowców z Isfahan University of Medical Sciences w Iranie przeprowadził badanie w celu ustalenia, czy aromaterapia olejkiem eterycznym Lavandula angustifolia może zmniejszyć objawy bólu u dzieci po usunięciu migdałków.
W badaniu wzięło udział 48 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zostali losowo podzieleni na dwie grupy po 24 uczestników. Jedna grupa brała leki przeciwbólowe obok lawendy, a druga tylko środki przeciwbólowe.
Częstotliwość stosowania paracetamolu u każdego dziecka i nocnego wybudzania z powodu bólu monitorowano przez 3 dni po operacji. Zmierzono również natężenie bólu. Acetaminofen jest również znany jako tylenol lub paracetamol, a grupa używająca olejku lawendowego wykazała, że ​​rzadziej stosowała acetaminofeny.

Gojenie się ran

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine porównano efekty kilku metod leczenia ran.
Naukowcy porównali wpływ przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS), roztworu soli, jodu powidonu i olejku lawendowego. Nakładano je na szczury laboratoryjne.
Autorzy badania zauważyli, że rany zamykały się szybciej w grupach TENS i olejku lawendowego niż w grupach kontrolnych. Odkrycia te sugerują, że lawenda przyspiesza gojenie się ran.

Wypadanie włosów

Lawenda jest prawdopodobnie skuteczna w leczeniu łysienia plackowatego. Jest to stan, w którym wypadają włosy z niektórych lub wszystkich obszarów ciała.
Badania z 1998 roku pokazują, że lawenda może przyspieszyć wzrost włosów nawet o 44% po 7 miesiącach kuracji. W bardziej niedawnym badaniu Trusted Source, naukowcy odkryli, że nałożenie olejku lawendowego na grzbiety myszy pomogło przyspieszyć wzrost włosów w ciągu 4 tygodni.