Marokańska glinka Ghassoul – właściwości, zastosowanie

Dla poprawienia kondycji skóry twarzy i jej lepszego wyglądu często sięga się po dostępne w drogeriach i sklepach glinki oraz peelingi. Ich stosowanie sprawi, że cera wyda się promienniejsza, czystsza. Wśród dostępnych warto przystanąć na chwilę i poszukać marokańskiej glinki Ghassoul, która pomoże nie tylko na problemy skórne, ale też okaże się niezastąpiona przy uzyskaniu pięknej, gładkiej cery niewielkim kosztem i wydobędzie wewnętrzne piękno.

Dla naturalnego piękna

Marokańska glinka Ghassoul, zwana także Rhassoul, to naturalny produkt najwyższej jakości, bezpiaskowy. To brązowa glina, którą można znaleźć jedynie w dolinie w górach Atlas w Maroku. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa „rhassoul” – „myć”. Jest rodzajem stewensytu, bogatej w magnez glinki, która zawiera także inne minerały. Glinkę tę suszy się na słońcu.

Jeśli chodzi o wygląd i konsystencję, jest to drobny, jasnobrązowy lub kremowy proszek przypominający pył.

Jest jednym z najdłużej stosowanych produktów w kosmetyce i medycynie – używana od tysiąca lat przez wiele różnych kultur.

Wpływ na skórę

Działanie tej glinki potwierdzają badania. Przez swój unikalny skład mineralny wykazuje ona właściwości lecznicze. Glinka Ghassoul pełna jest metalicznych pierwiastków, które mają ładunek ujemy. Ta magnetyczna energia wyciąga dodatnio naładowane toksyny i wiąże się z nimi – sprawia to, że podczas używania glinki na twarzy, wszelkie zanieczyszczenia są z niej wyciągane i usuwane.

W składzie tej glinki znajdują się: krzemionka, tlenek magnezu, tlenek, glinu, sód, potas i inne mikroelementy i sole mineralne. Przez ich występowanie glinka charakteryzuje się działaniem wzmacniającym, kojącym i odprężającym, daje efekt ściągający.

Używanie glinki Ghassoul prowadzi do oczyszczenia skóry z toksyn, odtłuszczenia, regulacji poziomu sebum, jest pomocne przy pielęgnacji trądziku.
Badacze uważają, iż glinka ta wykazuje – poza funkcją oczyszczającą – także działanie ochronne, tworząc barierę dla toksyn.

Główne zastosowanie

Glinka Ghassoul dedykowana jest do stosowania w pielęgnacji cery tłustej, normalnej, zmęczonej. Sprawdza się także przy cerze zanieczyszczonej – pomaga pozbyć się toksyn, odświeża ją.

Najczęściej glinkę można znaleźć jako maseczkę do twarzy i ciała. Sprawdza się dobrze jako składnik samodzielnie przygotowywanych maseczek, na przykład razem z kwasem hialuronowym dla cery tłustej i mieszanej.

Glinka z powodzeniem może być również używana do pielęgnacji ciała, jak i włosów. Ze względu na zawartość krzemionki, która działa złuszczająco, jej użycie na włosach pozwoli na nadanie im lśniącego połysku. Pozwoli również zmyć zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Jej złuszczające i kondycjonujące właściwości mogą wpływać na kondycję włosów i dodać im objętość.

Dla dłuższego stosowaniu glinkę można przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej.

Glinka Ghassoul na twarzy

Aby odpowiednio użyć glinki, należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu, by wiedzieć, ile wody użyć do jej rozdrobnienia. Najczęściej są to dwie łyżki ciepłej wody na każdy 1 gram glinki w proszku. Jednak łyżka glinki powinna wystarczyć jako maseczka na całą twarz.
Ciepłą wodę należy dokładnie wymieszać z glinką za pomocą drewnianej łyżki (najlepiej także w drewnianej misce). Maskę nałożyć na twarz za pomocą pędzelka do maski lub palcami. Należy ominąć okolice oczu. Uczucie wysychającej i pękającej na twarzy glinki jest naturalne i normalne.
Po około dziesięciu minutach glinkę należy zmyć ciepłą wodą.

Glinka Ghassoul na włosach

Użycie glinki na włosy jest analogiczne do jej stosowania na twarzy, różni się jedynie ilością użytych składników – w przypadku maski na włosy należy użyć około 4-5 łyżek glinki. Glinkę należy dokładnie wymieszać z ciepłą wodą, zachowując proporcję jednej łyżki wody na jeden gram proszku glinki. Suche włosy należy podzielić tak, jakby chciano je wysuszyć lub ułożyć na ciepło. Maskę nakładać od nasady po końce – najlepiej robić to palcami, mając założone rękawiczki. Po nałożeniu maski włosy przykryć czepkiem na 20-40 minut. Po tym czasie maskę dokładnie spłukać pod letnią wodą. Nie jest potrzebne użycie szamponu lub odżywki.

Przeciwwskazanie do używania

Jak wiele produktów kosmetycznych, tak i glinka Ghassoul nie jest przeznaczona dla wszystkich. Z jej używania zrezygnować powinny osoby mające alergię na którykolwiek z występujących w niej pierwiastków (na przykład na aluminium czy magnez), ze skłonnościami do łuszczycy, egzemy lub cierpiące na choroby skóry głowy.

Ze stosowania tej glinki należy zrezygnować od razu, jeśli na skórze pojawią się zaczerwienienia, stanie się ona sucha, swędząca lub zaogniona.
Stosowanie wewnętrzne jest absolutnie zabronione.