Odwar z mydlnicy lekarskiej naturalny szampon i środek wykrztuśny.

Jest to wieloletnia roślina, która należy do rodziny goździkowatych. W naturalnych warunkach licznie występuje na terenach Europy, Afryki Północnej i Azji, ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się, szybko dotarła do innych zakątków świata i w Polsce naturalnie występuje na nizinnych terenach. Bardzo często nazywana psim goździkiem, jest ziołem dość pospolitym i często spotykanym.
Jest drobną rośliną, o uroczych drobnych kwiatkach w białym, lub jasno-fioletowym kolorze, które są prawdziwą skarbnicą saponiny, nawiązuje do tego nawet jego łacińska nazwa Saponaria officinalis.

Saponina to pochodna cukrów prostych, która wykazuje bardzo silne działanie pieniące, w połączeniu z wodą zachowuje się dokładnie tak samo jak mydło. W dawnych czasach, zanim stworzono kostkę mydła, mydlnica była szeroko stosowana jako środek myjący, piorący i czyszczący, w krajach arabskich natomiast była popularniej stosowana jako środek służący do leczenia chorób skóry.

Mydlnica lekarska jako środek wykrztuśny

Saponiny bogato występujące w mydlnicy wykazują silne działanie wykrztuśne, powodują delikatne podrażnienie błon śluzowych, prowadząc do zwiększenia czynności wydzielniczej błony gardła i oskrzeli. Saponiny rozrzedzają śluz i wyzwalają odruch kaszlu. Picie naparu ziołowego wspomaga leczenie dolegliwości i chorób układu oddechowego, jak zapalenia płuc, oskrzeli, tchawicy, gardła i krtani, a także w trakcie przeziębienia, grypy, gorączki, czy po prostu profilaktycznie.

Samodzielne przygotowanie produktów leczniczych z mydlnicy lekarskiej

Napar z mydlnicy lekarskiej
Połowę łyżki stołowej ususzonych ziół zalać dwoma szklankami wrzącej wody, nakryć i odstawić do zaparzenia na około pół godziny. Pić pięć porcji naparu po 50 ml w ciągu doby.

Odwar z mydlnicy lekarskiej
Do małego garnka wrzucić połowę łyżki stołowej kłączy i zalać szklanką wrzącej wody. Gotować na dużym ogniu przez dziesięć minut. Następnie nakryć pokrywką, zestawić z kuchenki i parzyć przez kolejne dwadzieścia minut. Odwar pić cztery razy dziennie.

Nalewka z mydlnicy lekarskiej
Połowę szklanki kłączy zalać porcją 300 ml wódki i odstawić na minimum czternaście dni. Nalewkę dozować z miodem w proporcji jeden do jeden i w trakcie choroby dozować pięć razy dziennie po łyżeczce.

Mydlnica jako naturalny szampon

Saponiny zawarte w mydlnicy dzięki swoim pieniącym i czyszczącym działaniu sprawdzą się doskonale jako naturalny szampon, polecany zwłaszcza do włosów cienkich, zniszczonych, a także dla osób borykających się z łysieniem androgenowym.

Samodzielne przygotowanie szamponu z mydlnicy
Wszystkie zioła można z powodzeniem zebrać samodzielnie z okolicznych łąk, jednak ze świadomością, iż ulegniemy lekkiemu przybrudzeniu, gdyż należy pozyskać kłącza mydlnicy, znajdujące się pod powierzchnią ziemi. I o ile, oczywiście wiemy, czego szukamy i jak wyglądają dane zioła.

Składniki na szampon z mydlnicy lekarskiej

  • dwie łyżki stołowe kłączy mydlnicy
  • dwie łyżki stołowe korzenia łopianu
  • dwie łyżki stołowe kłącza tataraku
  • pół szklanki oliwy magnezowej

Wszystkie składniki muszą być dość drobno posiekane. Korzonki wrzucamy do małego garnka i zalewamy je dwoma szklankami letniej wody i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie stawiamy garnek na średnim ogniu i gotujemy przez kolejne piętnaście minut. Po upływie czasu wywar odcedzamy i po ostudzeniu dodajemy porcję oliwy magnezowej, a następnie przelewamy do wyparzonych wcześniej butelek z korkiem. Przed każdym użyciem warto wstrząsnąć butelkę, szampon będzie się lepiej pienił.

Dodanie łopianu spowoduje wzmocnienie cebulek włosów i zapobiegnie nadmiernemu ich wypadaniu. Łopian dodatkowo wykazuje silne działanie hamujące rozwój grzybów i bakterii. Tatarak natomiast jest środkiem pobudzającym wzrost włosów poprzez poprawę ukrwienia skóry głowy, dodatkowo hamuje łupież i wypadanie włosów. Jeżeli chodzi o oliwę magnezową, można ją pozyskać samemu, lub kupić gotowy w sklepie. Dodanie go do szamponu działa bakteriostatycznie i odkażająco, a dodatkowo dostarczy do organizmu porcję magnezu, który z powodzeniem wchłania się przez ludzką skórę.