Sosna na ratunek skórze – najlepszy domowy tonik matujący + kąpiel sosnowa

Sosna zwyczajna – Pinus sylvestris – podstawowe informacje, działanie, zastosowanie

Sosna zwyczajna, a właściwie jej pączki bądź igły mają bardzo szerokie zastosowanie i działanie. Do jej najważniejszych właściwości należą: przeciwbakteryjność, antyseptyczność, moczopędność, wykrztuśność czy też działanie rozkurczające i miejscowo rozgrzewające. Stosowana może być zarówno wewnętrznie (w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych czy przeziębienia, zwłaszcza u dzieci, ale również osób starszych), jak i zewnętrznie (do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i zatok).

Najlepszy domowy tonik matujący

Sosna, należy do najbardziej popularnych drzew iglastych w Polsce. W swoim składzie zawiera przede wszystkim wysoką ilość witaminy C, która świetnie sprawdza się w leczeniu dolegliwości skórnych, takich jak: trądzik, łojotok, grzybica, liszaje. Ponadto, poprawia krążenie krwi. W bardzo prosty sposób możemy zrobić samodzielnie domowy tonik matujący z sosny. Składników, których będziemy potrzebować do stworzenia preparatu nie jest zbyt wiele. Wystarczy tylko szklanka igieł sosny, szklanka wody oraz jedna łyżka octu jabłkowego. Posiadając wszystkie potrzebne składniki, możemy przejść do bardzo łatwego przygotowania toniku. Zaczynamy od zalania szklanki igieł szklanką wody. Całość podgrzewamy około 10 minut nie doprowadzając do wrzenia. Później preparat zostawiamy w celu ostygnięcia, po czym dodajemy łyżkę octu jabłkowego i całość przelewamy do butelki. Przygotowany tonik przechowujemy w chłodnym miejscu do tygodnia. Receptura całego preparatu jest bardzo prosta i nie wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na przygotowanie.

Domowa kąpiel sosnowa

Kąpiel sosnowa, również będzie idealnym pomysłem szczególnie dla osób, zmagających się z problemami skórnymi. Ponadto warto wiedzieć, że preparat ten wspomaga także walkę z przeziębieniem. Pomoże również osobom zestresowanym zrelaksować się, odprężyć i odpocząć. Warto wiedzieć, że pędy sosny możemy zbierać do końca maja, dlatego warto wybrać się jak najszybciej do lasu, zebrać i rozpocząć suszenie produktu. Posiadając tego typu pędy przez cały rok, będziemy w stanie wykonywać w każdej wolnej chwili i kiedy tylko chcemy domowe kąpiele sosnowe. Warto wiedzieć, że do kąpieli dobre będą także igliwie. Przepis na wykonanie samodzielnej, domowej kąpieli sosnowej jest bardzo prosty. Ususzone pędy sosny bardzo drobno siekamy. Możemy dodać do nich również igły, bądź użyć ich samych. Następnie produkt podgrzewamy przez dosłownie kilka minut, tak aby nie doprowadzić do gotowania. Preparat odstawiamy na około 20 minut w celu ostygnięcia, a także prawidłowego naciągnięcia. Po kilku chwilach całość odcedzamy, a gotowy już napar dodajemy do wody w wannie. Jeśli chcemy uzyskać bardziej aromatyczny zapach kąpieli możemy dodać do wanny kilka kropli olejku sosnowego.

Sosna zwyczajna i inne dodatkowe preparaty

Sosna zwyczajna wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Była już bardzo popularna w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie uważano ją za drzewa posiadające wyjątkową moc przywracania sił witalnych. Obecnie, właściwości sosny doceniamy przede wszystkim dzięki cennym składnikom, które posiada. Wszelkie preparaty tworzone na bazie sosny pomagają w chorobach dróg oddechowych, na przykład: przy nieżycie nosa, przeziębieniu, zapaleniu zatok, zapaleniu oskrzeli czy też bólu gardła. W zależności od części sosny możemy wybrać produkt bogaty w właściwości przeciwbakteryjne, wykrztuśne, rozkurczowe (za które odpowiadają pączki, a także pędy sosny), antyseptyczne i przeciwzapalne (dzięki olejku sosnowemu). Olejek sosnowy bardzo dobrze wpływa także na układ nerwowy, mianowicie dodaje energii, a także pobudza i przeciwdziała uporczywemu zmęczeniu. Kolejnym, bardzo cennym i popularnym produktem jest dziegieć, powstały na bazie kory sosny. Preparat ten, jest niezwykle pomocny zwłaszcza w łagodzeniu objawów chorób skóry, łuszczycy czy łojotoku.

Podsumowanie

Podsumowując, sosna zwyczajna wykazuje bardzo wiele pozytywnych właściwości wspomagających nasze zdrowie. Dzięki niej, nie tylko możemy kupić wyjątkowe, gotowe produkty, ale również jesteśmy w stanie stworzyć je w bardzo łatwy i szybki sposób samodzielnie w domu. Warto sięgać po produkty wykonane z sosny zwyczajnej. Dzięki niej możemy wzmocnić organizm, wesprzeć i poprawić odporność. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe.