Wiązówka błotna – naturalna aspiryna. Na trądzik, włosy, przeziębienie.

Wiązówka błotna należy do tej samej rodziny co pigwowiec czy poziomka. W Polsce roślinę tą można spotkać na żyznych, podmokłych łąkach, terenach bagnistych oraz nad brzegami wód i w rowach melioracyjnych. Z roślin wiązówki najcenniejsze są kwiaty, które kwitną od czerwca do połowy sierpnia. Z kwiatów powstają różnego rodzaju nalewki lecznicze, napary oraz toniki. Poznaj niezwykłe właściwości wiązówki błotnej i sprawdź, jak przygotować domowy wywar z kwiatów oraz jakie zastosowanie ma wiązówka!

Skład wiązówki błotnej – jak zbierać i suszyć wiązówkę?

Bardzo istotną informacją dla osób interesujących się zbawiennym wpływem wiązówki na urodę, jest fakt, że pyłek wiązówki zawiera witaminy: B1, B2, C oraz E. Roślina ta ma również w swoim składzie rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu enzymu niszczącego witaminę C, tym samym przedłużając jej działanie. Wiązówka błotna zawiera również sporą dawkę garbników, dlatego nie wolno zapominać o tym, że napary z tej rośliny pijemy w celach leczniczych, okazjonalnie, nie zaś przez długi czas. Garbniki działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale przyjmowane w dużych ilościach powodują migreny, bóle zatokowe i bóle jelitowe.

Suszymy wiązówkę błotną:

Wiązówka błotna, inaczej nazywana kropidłem lub kozią brodą wymaga niekiedy suszenia. Rośliny tej nie suszymy w suszarce lub piekarniku. Najlepiej jest, gdy świeżo zebraną wiązówkę ułożymy na czystym płótnie. W tym celu można wykorzystać stare, czyste, wykrochmalone prześcieradło. Możemy ją również suszyć na czystych kartkach papieru, na których nie ma żadnych śladów farby drukarskiej. Lepszym pomysłem jest jednak umieszczenie rośliny na kawałku bawełny. Wiązówkę suszymy w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza. Jest to dość krucha i delikatna roślina, dlatego już po dwóch dniach będzie ona idealna do tego, aby robić z niej herbatki lub napary ziołowe. Umieść materiał, na której jest rozłożona roślina w przewiewnym, ciepłym i zacienionym miejscu. Po około dwóch dniach weź do ręki kilka tych roślin i sprawdź jej kruchość. Powinna rozsypywać się w dłoniach.

Wiązówka zamiast aspiryny – na przeziębienie i pierwsze objawy grypy:

Salicylany zawarte w wiązówce działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Gdy dopadnie Cię przeziębienie, przygotuj napar z wiązówki w następujący sposób:

  • łyżkę wiązówki zalej szklanką wody i doprowadź do wrzenia
  • gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez około 5-10 minut, aż woda z zielem zacznie się gotować
  • wystudź napar i przecedź go przy pomocy sitka o drobnych oczkach, lepsze efekty daje jednak przecedzanie wiązówki przez czystą, sterylną gazę

Powstały napar przelej w słoiczek lub inne szklane naczynie i podpisz, kiedy powstał, napisz datę, to ważne, bowiem, jeśli przygotowujesz napary regularnie i masz w kilka naczyń z płynem, możesz się pomylić. Rozcieńczaj napar z ciepłą wodą lub mieszaj z herbatą. Do naparu z wiązówki możesz dodać także odrobinę miodu. Oprócz tego, że roślina ta świetnie wspomoże Cię w trakcie przeziębienia, może również posłużyć Ci jako tonik do przemywania twarzy.

Dobroczynna wiązówka dla cery trądzikowej i do włosów przetłuszczających się:

Ziele to z racji swoich właściwości przeciwzapalnych może być stosowane jako naturalny tonik do przemywania twarzy ze skłonnościami do trądziku. Wystarczy zamoczyć płatek kosmetyczny w naparze i przemywać nim twarz dwa razy dziennie. Miej na uwadze, że do toniku z wiązówki nie wolno stosować alkoholu, jeżeli kosmetyk ten ma być przeznaczony do cery trądzikowej. Nalewkę z wiązówki na bazie spirytusu można zrobić w celu użytku zewnętrznego, do nacierania opuchniętych, na przykład po skręceniu stawów, miejsc. Wiązówka poprawia też kondycję włosów, szczególnie tych, które się przetłuszczają oraz dla włosów, którym brakuje puszystości. Płukankę do włosów przetłuszczających się z wiązówki stosuj po każdym umyciu włosów. Pamiętaj jednak, aby napar nie był zbyt ciepły, chłodna temperatura dodatkowo zamknie łuski włosów. Jeśli chcesz możesz odwar z wiązówki połączyć z wywarem z pokrzywy. Pokrzywa równie dobrze wpływa na przetłuszczające się włosy, dodatkowo pomaga pozbyć się łupieżu, naturalnymi metodami.

Dla kogo wiązówka nie jest dobra?

Naparu z wiązówki powinny unikać przede wszystkim kobiety w ciąży i osoby, które z racji dolegliwości, czy schorzeń nie mogą stosować ziołolecznictwa. W każdym innym przypadku, roślina ta wpłynie korzystnie zarówno na poprawę zdrowia, jak i urody.