Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik i łojotok – właściwości i skutki uboczne.

Naturalne sposoby na walkę z uporczywym trądzikiem i łojotokiem

Trądzik to problem, który według statystyk głównie dotyka nastolatków, jednak zdarzają się odmiany trądziku, który potrafi pojawić się nawet w dojrzałym wieku i najczęściej jest spowodowany zaburzeniami na tle hormonalnym.
Zaburzenia hormonalne powodują rozregulowanie pracy gruczołów łojowych, które stają się naderaktywne i produkują zbyt dużą ilość sebum, czyli łoju, finalnie prowadząc do powstawania wyprysków, zaskórników, a nawet stanów zapalnych. Oznaki zbyt dużej produkcji gruczołów łojowych można zaobserwować na czole, nosie, policzkach i brodzie, zmiany tworzą kształt litery T, pokrywając powierzchnię twarzy licznymi zmianami różnej wielkości. Skóra w “strefie T” bardzo szybko się przetłuszcza, powodując wrażenie błyszczenia. Wiele kobiet próbuje niwelować oznaki błyszczenia zbyt ciężkimi pudrami, które prowadzą do zapychania się porów i powstawania jeszcze bardziej zaognionych i bolesnych wyprysków.

Pielęgnacja skóry trądzikowej i łojotokowej.

Skóra trądzikowa, której gruczoły łojowe są bardziej aktywne, niż u osób posiadających cerę normalną, wymaga specjalnej, codziennej pielęgnacji. Podstawą dbania o tak wymagającą cerę, wbrew pozorom jest regularne nawilżanie. Pomimo tego, że pozornie wykazuje nadmiar nawilżenia, to właśnie jego brak powoduje tak skrajną reakcję skóry. Cera trądzikowa i łojotokowa wymaga codziennego, wieczornego demakijażu, tonizacji odpowiednimi tonikami, przeznaczonymi do tego typu cer i finalnie solidnego nawilżenia lekkim kremem, który będzie zawierał w składzie składniki aktywne wspomagające regulację pracy gruczołów łojowych. Rankiem, natomiast cerę należy ponownie oczyścić, najlepiej za pomocą żelu antybakteryjnego do cery tłustej, a następnie zaaplikowanie ze szczególnym uwzględnieniem “strefy T” lekkiego kremu matującego. Należy unikać ciężkich podkładów i pudrów, a także produktów zawierających w składzie alkohol. Makijaż powinien być lekki, ale najlepszy dla cery będzie zupełny jego brak.

Naturalne sposoby wspomagające leczenie trądziku

Istnieje wiele bardziej i mniej popularnych sposobów na walkę z trądzikiem, zarówno naturalnych jak i farmaceutycznych. Tabletki na trądzik, maści, sterydy, napary i ziołowe maseczki, wybór jest ogromny.
Najbardziej efektywnym sposobem walki “od wewnątrz” jest picie ziołowego naparu z wierzbownicy drobnokwiatowej. Wierzbownica jest pospolitą Polską rośliną, występującą licznie na gliniastych terenach, najczęściej w pobliżu zbiorników wodnych i rzek.

Wierzbownica drobnokwiatowa na trądzik i łojotok – właściwości i skutki uboczne

W aptekach i sklepach zielarskich można zakupić gotowe zbilansowane tabletki zawierające dużą ilość wierzbownicy drobnokwiatowej, gotowe herbatki, a także mieszanki suszu do samodzielnego przygotowywania naparu.
Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, wpływa na uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu i pobudza skórę i jej tkanki do silnej regeneracji. Dodatkowo, działa przeciwzapalnie, ogranicza rozsiew i rozwój zmian trądzikowych, powoli wygaszając nadmiernie pracujące gruczoły.
Najbardziej optymalne dla organizmu jest picie jednej szklanki naparu z wierzbownicy drobnokwiatowej dziennie, najbezpieczniej skonsultować dawkę z farmaceutą, lub doświadczonym pracownikiem sklepu zielarskiego, ponieważ ziele spożywane w nadmiarze może zaszkodzić.

Szczególnie ostrożnie do spożywania naparu powinny podchodzić kobiety. Matki karmiące i kobiety ciężarne nie powinny suplementować się tym ziołem, gdyż nie przeprowadzono badań pod kątem wpływu na płód i karmienie. Udowodnione jest natomiast, że wpływa na długość cyklu menstruacyjnego i raczej nie powinny jej pić kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, gdyż może wpływać na jej skuteczność.
Wierzbownica odnalazła też bardzo efektywne zastosowanie w przypadku leczenia przerostu gruczołu krokowego, zapobiegając nadmiernemu przekształcaniu się testosteronu w dehydrotestosteron, dlatego jest polecany dla mężczyzn, celem profilaktyki zdrowia prostaty.
Jej duży wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu skłania do przemyśleń nad częstotliwością spożywania, jak każde ziołowe lekarstwo, wierzbownica może wywoływać różne reakcje. Osoby uczulone na którykolwiek składnik nie powinny go spożywać, ze względu na możliwe wystąpienie reakcji alergicznych.

Przygotowanie naparu z wierzbownicy drobnokwiatowej

Jedną łyżeczkę suszonej wierzbownicy należy zalać szklanką wrzącej wody, zakryć i odstawić do zaparzenia na około piętnaście minut.