Wszystko, co musisz wiedzieć o zakażeniu chlamydią.

Co to jest chlamydia?

Chlamydia jest częstą infekcją przenoszoną drogą płciową (STI) wywoływaną przez bakterie. Osoby chore na chlamydię często nie mają objawów zewnętrznych we wczesnych stadiach.

W rzeczywistości około 90 procent kobiet i 70 procent mężczyzn z STI nie ma żadnych objawów. Ale chlamydia może później powodować problemy zdrowotne.

Nieleczona chlamydia może powodować poważne komplikacje, dlatego ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania przesiewowe i rozmawiać z lekarzem lub lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

Przyczyny chlamydii.

Seks bez prezerwatywy i seks oralny bez zabezpieczenia to główne sposoby przenoszenia infekcji chlamydią. Ale penetracja nie musi nastąpić, aby ją skurczyć.

Dotykanie genitaliów może przenosić bakterie. Może się również nabawić podczas seksu analnego.

Noworodki mogą zarazić się chlamydią od matki podczas porodu. Większość badań prenatalnych obejmuje test na chlamydię, ale nie zaszkodzi dwukrotne sprawdzenie u ginekologa podczas pierwszej kontroli prenatalnej.

Infekcja chlamydią w oku może wystąpić poprzez kontakt ustny lub genitalny z oczami, ale nie jest to powszechne.

Chlamydia może zostać zarażona nawet u kogoś, kto już raz miał infekcję i skutecznie ją wyleczył. Dowiedz się więcej o tym, jak chlamydia jest dzielona między poszczególne osoby.

Jak powszechna jest chlamydia?

W 2017 r. do Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zgłoszono ponad 1,7 miliona przypadków chlamydii. Jednak wiele przypadków nie jest zgłaszanych, więc rzeczywista liczba zakażeń chlamydią każdego roku może być bliższa 3 milionom.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zarazić się infekcją, ale zgłaszanych jest więcej przypadków u kobiet.

Wskaźniki infekcji są najwyższe wśród młodszych kobiet, przy czym najwyższe wskaźniki występują u kobiet w wieku od 15 do 24 lat.

Zaleca się, aby wszystkie aktywne seksualnie kobiety w wieku 25 lat i młodsze były co roku badane pod kątem chlamydii, a także starsze kobiety z czynnikami ryzyka, takimi jak wielu lub nowi partnerzy.

Statystycznie osoba jest bardziej podatna na chorobę przenoszoną drogą płciową, jeśli uprawiała seks z więcej niż jedną osobą. Inne czynniki ryzyka obejmują przebytą chorobę przenoszoną drogą płciową w przeszłości lub obecnie infekcję, ponieważ może to obniżyć odporność.

Leczenie chlamydi.

Chlamydia leczenie – jak wygląda? Dobrą wiadomością jest to, że chlamydia jest łatwa w leczeniu. Ponieważ ma charakter bakteryjny, leczy się go antybiotykami.

Azytromycyna to antybiotyk zwykle przepisywany w pojedynczej, dużej dawce. Doksycyklina to antybiotyk, który należy przyjmować dwa razy dziennie przez około tydzień.

Można również podać inne antybiotyki. Bez względu na przepisany antybiotyk, należy uważnie przestrzegać instrukcji dawkowania, aby upewnić się, że infekcja całkowicie ustąpiła. Może to potrwać do dwóch tygodni, nawet w przypadku leków jednodawkowych.

W czasie leczenia ważne jest, aby nie uprawiać seksu. Nadal możliwe jest przeniesienie i zarażenie się chlamydią, jeśli zostanie ponownie narażona, nawet jeśli leczyłeś poprzednią infekcję.

Chociaż chlamydia jest uleczalna, nadal ważne jest, aby zachować ochronę i zapobiegać nawrotom.