Ziołowe farbowanie włosów, czyli henna

Po tylu latach robienia henny i naturalnych ziół do włosów i otrzymywania wszelkiego rodzaju pytań, poczułam, że przydałby się dobry post dotyczący typowych błędów, jeśli chodzi o hennę do włosów (ziołową). Dołączyłam kilka niesamowitych wskazówek, o których każda z nas powinien wiedzieć.

Ta lista nigdy nie będzie kompletna i będziemy potrzebować wszystkich, którzy pomogliby w jej uzupełnieniu. Pielęgnacja henną na naturalnych włosach polega na tym, aby być otwartym na wypróbowanie nowych sposobów, zachować naturalność i akceptować każdy przepis jako wyjątkowy i niepowtarzalny dla każdej osoby.

CO TO JEST HENNA

Henna to roślina, a nie substancja chemiczna czy atrament. Henna to roślina naturalna, która rośnie w bardzo gorącym klimacie. Jako roślina naturalna ma tylko jeden kolor: odcienie pomarańczowo-czerwonawe. Rośliny nie dają nam więcej niż jednego koloru. Zazwyczaj borówki barwią się na niebiesko, podobnie jak henna na czerwono. Handlowe pudełka henny powiedzą nam, że są to „kolory” henny, ale w rzeczywistości są to wstępnie zmieszane pudełka henny, które zawierają inne zioła i składniki (czasami nawet chemikalia, dodatki lub sole metali). To też nie jest atrament. Proszek z henny miesza się z pastą z henny, której można używać do farbowania włosów (na stałe, aż do odrośnięcia) lub do tworzenia wzorów henny na skórze (tymczasowo). Przeczytaj nasze przepisy i sekcję instruktażową, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Kolory henny, jak odpowiednio dobrać?

Wiele komercyjnych farb do włosów henną w pudełkach będzie dostępnych w różnych kolorach. Naturalna i w 100% czysta henna barwi tylko pomarańczowo-czerwonawe odcienie. Zawsze czytaj listę składników na zakupionych pudełkach lub po prostu kup 100% czystej henny w proszku od niezawodnego dostawcy.
Henna nie rozjaśni włosów. Henna to całkowicie naturalna farba do włosów bez chemii. Nie zawiera chemikaliów ani składników rozjaśniających, które rozjaśniłyby Twoje włosy.

Rodzaje henny

Neutralna henna.

Cassia obovata jest czasami nazywana neutralną henną, ale w rzeczywistości jest to inna roślina, która ma niską żółtą cząsteczkę barwnika, która może pokolorować szare, jasne i blond włosy. Na ciemnych włosach cassia obovata zwykle nie wykazuje żadnego koloru. Stosowanie cassia obovata daje wszystkie zalety henny, ale trzeba to robić nieco częściej, ponieważ rezultaty nie są tak długotrwałe jakie daje „normalna” henna.

Czarna henna.

Indygo jest czasami nazywane czarną henną, ale jest to kolejna roślina, która ubarwi włosy od brązowego do czarnego odcienia (należy go używać z henną, aby uzyskać taki efekt). Indygo nie uwalnia barwnika tak jak henna, dlatego należy go wymieszać i użyć od razu lub w ciągu 15-20 minut. Upewnij się, że Twoje indygo nie zawiera PPD, który może być bardzo szkodliwy dla włosów i skóry.

Czy jeśli używam henny, mogę stosować inne chemiczne środki do pielęgnacji włosów?

Jak długo używasz 100% czystej henny w proszku, tak długo możesz używać chemicznych barwników / środków w normalny sposób. Nie będziesz musiała czekać miesiącami na zabiegi chemiczne / farbowanie, jak mógłby ci to powiedzieć fryzjer. Należy pamiętać, że branżę fryzjerską prowadzą duże firmy, które promują wszelkiego rodzaju produkty chemiczne. Nie są w żaden sposób wyszkoleni ani nie specjalizują się w hennie i naturalnej pielęgnacji włosów (w większości). Pomiędzy zabiegami należy dać włosom przerwę. Przeważnie koło 1-2 tygodni.

Ile henny potrzebujemy na nasze włosy?

Nie, nie potrzebujesz 500 gramów henny w proszku do farbowania włosów. Pierwszą rzeczą, o którą należy zapytać, jest to, jak długie są twoje włosy, a po drugie, jak grube są twoje włosy. Są to pytania, na które należy najpierw odpowiedzieć, aby uzyskać informację co do ilości proszku henny, której będziesz potrzebować. Nie chcesz też wydawać więcej pieniędzy na produkty niż musisz.
Mówiąc ogólnie, włosy sięgające do ramion wymagają około 100 gramów proszku, długość aż do zapięcia u biustonosza około 200-250 gramów, długość bioder około 300-350 gramów i tak dalej.

Czy powinienem używać soku z cytryny w moim przepisie?

Nie, nie musisz używać soku z cytryny jako podstawowego i jedynego ciekłego składnika w recepturze henny (ziołowej) na włosy. Tak wielu ludzi odwróciłoby się i porzuciło hennę i naturalną ziołową pielęgnację włosów, gdyby myśleli, że mogą używać tylko soku z cytryny. Sok z cytryny jest kwaśny i może bardzo wysuszać włosy. Jeśli chcesz, możesz dodać odrobinę soku z cytryny. Zwykle dodajemy trochę soku z cytryny. Najbardziej polecanym płynem jest ciepła woda. Możesz nawet użyć herbaty (dowolnej odmiany) lub naparów kawowych (w przypadku suszonej skóry głowy uważaj na te, ponieważ mogą one również nieco wysychać). Herbata rumiankowa stała się dość popularna w przepisach na włosy z henny.

Czy henna jest tymczasową farbą do włosów?

Nie, henna nie jest tymczasowa. To trwała farba do włosów. Sama henna barwi jedynie odcienie pomarańczowo-czerwone. Jedynym sposobem, aby go usunąć, jest pozwolenie mu odrosnąć lub obcięcie farbowanych włosów. Dlatego zawsze zaleca się wykonanie testu pasm włosów przed podjęciem zobowiązania „na całą głowę”.

Czy henna i zioła do włosów mogą wysychać?

Tak, mogą wysychać. Jeśli masz suchą skórę głowy, musisz ją nawilżyć. Możesz dodać nawilżające olejki, jogurt lub odżywkę do swojej receptury henny lub użyć dobrego olejku do włosów po ziołowej kuracji na włosy.

Czy henna blokuje wilgoć?

Niektórzy uważają, że ponieważ henna pokrywa pasmo włosów, nie dociera do niego żadne nawilżenie. W rzeczywistości nie, henna nie zablokuje wilgoci z twoich włosów. Olejek i kondycjonuj włosy jak zwykle iw razie potrzeby. Rezultaty będą niesamowite, a Twoje włosy uzyskają niezbędne nawilżenie.

Używanie metalowej miski lub łyżki jest bezpieczne, czy nie?

Używając czystej henny w proszku (jakość do malowania ciała) i ziół do włosów, można używać misek ze stali nierdzewnej. Tradycyjnie używali żelaznych misek, ponieważ okazało się, że uwalniają one więcej barwnika. Zwykle do mieszania używamy szpatułki. Zwykle nie używamy misek plastikowych, ponieważ są porowate, a zioła będą plamić miskę. Handlowe pudełka z henną i „kolorami” henny, które zawierają inne składniki, zioła, dodatki, sole metaliczne itp. Wywoływałyby bardziej reakcje z metalowymi miseczkami, niż 100% czystych ziół.

To są podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów za pomocą henny. Oczywiście, pewnie masz znacznie więcej pytań odnoście stosowania henny na włosach – zawarte tutaj wskazówki to dobry start do Twojej przygody z henną! Powodzenia.